24.03.2023

Retinol, retinal a może bakuchiol

Witajcie! Lubimy dbać o siebie i sięgać po skuteczne produkty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Często śledzimy nowinki, aby na bieżąco być w tym świecie piękna. Warto przeanalizować potrzeby swojej skóry, to jaki jest jej stan i czego oczekujemy od kosmetyków. Wtedy łatwiej nam będzie skomponować swój własny rytuał pielęgnacyjny. Wbrew pozorom takie skuteczne kosmetyki wcale nie muszą być kosmicznie drogie. Na ich efektywność składać się będzie właśnie to co znajdziemy w środku i jak jest dobrane pod kontem naszych potrzeb. Co istotne należy też używać produktów wedle zaleceń na opakowaniu, a także systematycznie. Bowiem nie należy się zniechęcać barkiem poprawy cery po tygodniu czy dwóch. Niekiedy na efekty składników aktywnych potrzeba ponad miesiąca. 


 

Dziś chciałabym przybliżyć właściwości znanego wszystkim i tak docenianego retinolu. Porównać go z retinalem oraz z bakuchiolem, o którym coraz głośniej robi się ostatnio. 

Retinol 

Retinol to przebadany naukowo pod względem skuteczności działania składnik aktywny. Działa naprawdę wszechstronnie dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w kosmetykach do domowego użytku, jak i profesjonalnie w gabinetach kosmetycznych. Pozytywnie wpływa na zmarszczki, pomaga ujędrnić skórę, pozbyć się przebarwień, czy nadprodukcji sebum. 

Do retinolu trzeba skórę przyzwyczaić i powoli wprowadzać tę substancje do swojej pielęgnacji. Najlepiej przygodę z retinolem rozpocząć jesienią, ale później można stosować go przez cały rok. W okresie wiosenno letnim sięgnijmy jednak po mniejsze stężenie retinolu i ograniczmy częstotliwość jego stosowania. Pamiętajmy również, że niezależnie od pory roku koniecznie trzeba używać kremów z filtrem.

Retinol jest dedykowany na noc, ponieważ jest światłoczuły, co oznacza iż pod wpływem promieni traci stabilność oraz utlenia się. 

Podczas stosowania  retinolu może wystąpić łuszczenie się skóry. Nie dzieje się tak w każdym przypadku. Kiedy nie wprowadzamy do pielęgnacji tego składnika zbyt agresywnie, po prostu nie występuje podrażnienie. Aby dodatkowo zabezpieczyć skórę przed łuszczeniem czy podrażnieniami warto odpowiednio zadbać o pozostałą pielęgnację. Niezwykle ważna jest bariera hydrolipidowa, którą wspomogą produkty o działaniu silnie regenerującym. 

Retinol nawet w niskich stężeniach może pozytywnie wpływać na skórę. Jeszcze raz przypomnę, że retinol wprowadzamy do pielęgnacji stopniowo i zaczynamy od mniejszych stężeń powoli budując na niego tolerancję. 

Jeśli istnieje taka potrzeba możemy połączyć retinol z działaniem kwasów, ale nie w pierwszym etapie używania retinolu. Można to praktykować stosując na przemiennie w osobnej rutynie pielęgnacyjnej retinol i kwasy. Przykładowo dwa wieczory to retinol, potem nawilżanie i regeneracja, czwarta noc to zaś czas na kwasy i rytuał powtarzamy. Dla tych co nie lubią tyle kombinacji można stosować jeden preparat właśnie z retinolem i kwasem. 

Retniol nie jest tylko przeznaczony dla posiadaczy cer dojrzałych. Pisałam już, że to genialnie działający składnik na różnych płaszczyznach. Dlatego też sprawdzi się doskonale u posiadaczy cer problematycznych, posiadających przebarwienia czy trądzik. Retinol nada się także dla skór wrażliwych, trzeba jedynie wybrać odpowiedni wariant tej substancji.  

Retinal 

Retinal tak jak retinol należy do grupy retinoidów. Mimo iż większą sławą ciszy się retinol, to i o retinalu coraz więcej można się dowiedzieć i zyskuje także grono swoich zwolenników. Do grupy retinoidów należą też inne składniki, ale są już dostępne za zgodą lekarza. 

Nie uwierzycie, ale działanie retinalu będzie szybsze niż retinolu. Dzieje się tak dlatego, iż retinal to pochodna aktywnej witaminy A, znajdująca się pomiędzy retinolem i kwasem retinowym. Oznacza to, że potrzebuje tylko jednej przemiany w skórze do kwasu retinowego.

Retinal działa podobnie do innych retinoidów. Można mu przypisać między innymi działanie przeciwzmarszczkowe, czy przeciwtrądzikowe. Retinal pobudza skórę do szybszej odnowy,ale także ujędrnia skórę i ją uelastycznia. Retinal dobrze wnika w warstwę rogową naskórka, wzmacniając ją przy tym oraz zapobiegając utracie wody. Poza tym posiada działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne i wspomagające działanie gruczołów łojowych.

Retinal tak jak i retinol należy stopniowo wprowadzać do swojej pielęgnacji. Jest to składnik wieczornej pielęgnacji, która wymaga wspomagania kosmetykami o intensywnym działaniu regenerującym, aby uniknąć podrażnień i zaburzeń naturalnej bariery ochronnej skóry. Także przy stosowaniu retinalu koniecznie sięgnijmy po wysoki filtr SPF, gdyż podczas kuracji retinalem skóra staje się nadwrażliwa na światło słoneczne. 

W zależności od efektów jakie chcemy uzyskać, pierwsze oznaki działania retianlu pojawiają sie już po dwóch tygodniach. Jeśli chodzi o działanie przeciwzmarszczkowe, to tu trzeba poczekać dłużej, czyli około 2 miesięcy.


 

Bakuchiol

No i nie może w naszym zestawieniu zabraknąć bakuchiolu, który to staje się także coraz bardziej popularnym składnikiem w kosmetyce. Bakuchiol jest roślinnym odpowiednikiem retinolu. Bakuchiol jest bezpieczniejszy dla skóry od syntetycznego retinolu i w przeciwieństwie do niego nie ma też właściwości fotouczulających. Posiada on właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne oraz odżywiające skórę. 

Działanie bakuchiolu zostało potwierdzone stosunkowo nie dawno, bo w 2014 roku. W badaniach invitro stwierdzono, że składnik ten działa przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco. Pomoże zwalczyć przebarwienia, czy też nawilży skórę. 

Bakuchiol i kosmetyki zwierające go w składzie może być stosowany w porannej pielęgnacji. Dzięki łagodnemu obchodzeniu się ze skórą śmiało sięgać po niego mogą osoby ze skórą wrażliwą, czy też kobiety w ciąży.

Retinol, retinal czy bakuchiol

Znamy zalety retinolu, ale często ze względu na dyskomfort zwłaszcza w początkowej fazie stosowania, szukamy jego zamienników. Dlatego tak chętnie wybieramy retinal czy najłagodniejszy bakuchiol. Retinal sprawdzi się przy cerach nadwrażliwych, zaś bakuchiol także przy dolegliwościach typu AZS. Bakuchiol można stsować bez wcześniejszego przygotowania skóry i stopniowego zwiększania stężenia. Co ciekawe,  skutecznie wspomagają swoje efekty i działają razem dbając o skórę retinol oraz bakuchiol. Kosmetyki zawierające obie te substancje potrafią przynieść naprawdę świetne efekty.

Trudno jednoznacznie określić, który z wymienionych składników jest lepszy. Jeśli mamy dylemat dotyczący jaki retinoid wybrać, bądź obawiamy się skomplikowanego planu działania przy naszej pielęgnacji to na początek warto sięgnąć bo bakuchiol i kosmetyki posiadające go w składzie. Kiedy nadal nie do końca mamy rozeznanie w potrzebach skóry i tym, co dla niej najlepsze, to konieczne jest konsultacja z kosmetologiem, który dobierze indywidualny plan pielęgnacji. 


Kusi mnie czysty retinol, jednak kończę kurację kwasami AHA i wprowadziłam do swojej pielęgnacji także słynny koncentrat z Isany z kwasem salicylowym. Dlatego też na ten moment po zużyciu kilku serum zdecydowanie sięgnę bo bakuchiol. Robi się coraz cieplej. Ponadto nie chcę przebodźcować skóry i wywołać nieprzyjemnych podrażnień. Swoją przygodę z retinolem rozpocznę jesienią. Chociaż do tego czasu być może wybiorę opcję retinal, a następnie retinol. Do tego czasu się dokształcę jeszcze w temacie.


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe. Nie miałam o tym zielonego pojęcia. Dziękuję, że przybliżyłaś nam ten temat. Już widzę że retinol by mi się przydał.

    Ściskam mocno

    Kasia Dudziak

    OdpowiedzUsuń

Thanks for comment!

Dziękuję za każdy komentarz !