24.04.2023

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są dosyć wymagające w pielęgnacji. Odpowiednia dbałość o nie pozwoli się nam cieszyć pięknymi, zdrowymi pasmami. 

<Wpis reklamowy>


 

Jakie są włosy wysokoporowate – charakterystyka

Mówiąc o typach włosów, często nawiązujemy do ich porowatości. Czym ona jest? Porowatość włosa oznacza stopień rozchylenia jego łusek, im ten stopień jest wyższy, tym większa porowatość. Najczęstszym typem włosów są włosy średnioporowate, które dosyć dobrze poddają się stylizacji i nie są bardzo wymagające w utrzymaniu. Więcej dbałości wymagają włosy wysokoporowate. Poznać je można po szorstkości w dotyku i wyraźnym puszeniu się. Niestety często brakuje im blasku, mogą być matowe. Mocno chłoną one wilgoć(chociaż schną szybciej niż włosy średnioporowate), są także dosyć podatne na uszkodzenia. Trzeba uważać na nie szczególnie podczas rozczesywania po myciu, dosyć mocno się bowiem plączą. 

Wysoka porowatość może wynikać z czynników genetycznych, ale także z tego jak postępujemy z włosami. Koloryzacja jest czynnikiem zwiększającym porowatość włosa. Ponieważ farba wypłukuje się z włosów wysokoporowatych dosyć szybko, częściej bywają one poddawane farbowaniu, co jeszcze dodatkowo zwiększa te ich cechy, które utrudniają stylizację. Dlatego też, znając stopień porowatości swoich włosów, warto dopasować do nich taką pielęgnację, która podtrzyma piękny odcień jak najdłużej. 

Włosy wysokoporowate nie są łatwe w pielęgnacji, jednak mają też swoje zalety. Są bardzo podatne na stylizacje. Zazwyczaj och posiadacze mają przynajmniej lekkie fale, które utrzymają się przez dłuższy czas.


Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate potrzebują szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim warto zadbać o ich nawilżenie i zregenerowanie. Odpowiednia dbałość o pasma może obniżyć stopień porowatości. Warto stosować specjalne kuracje wspomagające włosy jeszcze przed koloryzacją, preparaty, które chronią przed uszkodzeniami podczas farbowania i pomagają zachować piękny, intensywny kolor jak najdłużej.

Żeby zwiększyć poziom nawilżenia włosów wysokoporowatych dobrze jest zacząć już od  odpowiedniego szamponu, najlepiej takiego, który wzbogacony jest na przykład o kwas hialuronowy czy aloes. Kolejnym krokiem jest systematyczne stosowanie odżywek – najlepiej kilku różnych w systemie rotacyjnym, tak aby zadbać o utrzymanie równowagi PEH. Proteiny, emolienty i humektanty zadbają o zdrowy i piękny wygląd włosów. Warto wiedzieć, że włosy wysokoporowate lubią nieco więcej protein – nie należy jednak z nimi przesadzać. Poza stosowaniem typowych odżywek, dobrze jest raz lub dwa razy w tygodniu użyć także maski na włosy, która ma bogatą konsystencję i jeszcze lepiej nawilży i odżywi włosy.

Krokiem w pielęgnacji, który może w znaczącym stopniu przyczynić się do popawy kondycji włosów jest ich olejowanie. Nie wykonujemy go przed każdym myciem, za bardzo obciążyłoby ono włosy. Olej nakładamy i zastawiamy na przykład na godzinę lub dwie. 

Chociaż włosy wysokoporowate schną bardzo szybko, nie jest dobrym pomysłem narażanie ich mokrych na działanie promieniowania UV. Słońce działa tak, że dodatkowo przesusza pasma. Używając suszarki warto zakończyć suszenie chłodniejszym nawiewem. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Thanks for comment!

Dziękuję za każdy komentarz !