7.06.2024

Jak prawidłowo suplementować kolagen?

Kolagen to białko, które pełni szereg bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Wpływa między innymi na szybkość zrastania się kości, stan naszych mięśni czy wygląd skóry. W tym artykule szerzej omówimy jego funkcje w organizmie i odpowiemy na pytanie jak i kiedy warto suplementować właśnie to białko i w jaki sposób można to robić.


Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:


*po co w organizmie jest kolagen
*kiedy warto go suplementować
*w jaki sposób możemy suplementować kolagen by było to dla nas całkowicie bezpieczne
*dlaczego kolagen rybi to najlepsze rozwiązanie w suplementacji kolagenu
 

Kolagen jest białkiem, które pomaga nam na wielu etapach naszego życia. Codziennie dba o wszystkie tkanki naszego organizmu, a jego brak lub niedobór może znacznie wpłynąć na jakość naszego życia i funkcjonowania naszego organizmu. W wielu przypadkach warto więc rozważyć kwestię suplementów diety z kolagenem, które pomogą nam uzupełnić jego niedobór.

Wpis sponsorowany


Czym jest kolagen i jakie ma właściwości?


Kolagen to białko, które jest spoiwem łączącym tkanki. Dba o to by tkanki były odpowiednio elastyczne. Dzięki kolagenowi nasze mięśnie, stawy, ścięgna oraz chrząstki są w jak najlepszym zdrowiu (kolagen typu II). Dodatkowo kolagen wpływa także na zrastanie się kości oraz pomaga w prawidłowej elastyczności skóry (kolagen typu I). W organizmie pełni tak ważną rolę, że jego niedobór mógłby być bardzo niekorzystny dla naszego ciała.

Kolagen usprawnia również wchłanianie minerałów, bierze udział w krzepnięciu krwi (kolagen typu III), pomaga w gojeniu się ran oraz tworzeniu się blizn. Bierze także czynny udział w procesach naprawczych, więc jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Kolagen jest też ważnym składnikiem skóry. Wpływa na jej elastyczność oraz zdolność do odtwarzania komórek. Warto wiedzieć, że z wiekiem nasz organizm traci zdolność do wytwarzania kolagenu, dlatego między innymi pojawiają się zmarszczki. Właśnie z tego powodu przemysł kosmetyczny wpadł na pomysł by wytwarzać kosmetyki z kolagenem i pomóc naszej skórze lepiej się regenerować.

Kolagen wpływa także na stan naszych włosów oraz paznokci. W przypadku włosów jest nośnikiem cennych aminokwasów, które wpływają na jakość i wygląd naszych włosów. Niedobór kolagenu może spowodować między innymi ich kiepski wygląd i łamliwość.

 

Źródła kolagenu - dieta i suplementy diety

Źródłem kolagenu jest przede wszystkim prawidłowa dieta, dopiero w drugiej kolejności suplementy diety z kolagenem. Dlatego należy zadbać właśnie o to, aby kolagen naturalny był obecny w codziennych posiłkach poprzez odpowiednią dietę. Dobrym źródłem kolagenu są między innymi produkty mięsne, galarety mięsne czy galarety rybne. Dzięki spożywaniu tego rodzaju produktów dostarczymy do organizmu odpowiednią ilość tak ważnego dla naszego organizmu białka. Istnieje też możliwość suplementowania naszego organizmu kolagenem w postaci suplementów diety zawierających to białko. Jednak zanim zaczniemy z nich korzystać powinniśmy najpierw zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną oraz prawidłowo zbilansowaną dietę. Jeśli pomimo tego będziemy zmagać się z niedoborem kolagenu warto pomyśleć o suplementacji, wcześniej konsultując się z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem, który doradzi nam jak połączyć odpowiednią dietę z suplementacją kolagenu. Pomoże również wybrać odpowiedni do naszych potrzeb suplement diety z kolagenem.

 

Suplement diety z kolagenem - jak wybierać? Dlaczego kolagen rybi to najlepsze rozwiązanie?


Na rynku znajdziemy szereg produktów będących suplementami diety z kolagenem. Wśród dostępnych rodzajów kolagenu znajdziemy między innymi kolagen zwierzęcy, kolagen roślinny, mikrokolagen, a także kolagen hydrolizowany czy kolagen liofilizowany. Najlepszym wyborem pod kątem suplementacji będzie kolagen pochodzenia rybnego, który swoją budową zbliżony jest do kolagenu zawartego w naszym organizmie.

Kupując preparat z kolagenem warto zwrócić uwagę na skład suplementu, w szczególności na to czy kolagen jest kolagenem pochodzenia naturalnego bez zbędnych zanieczyszczeń oraz to, jakiego typu jest to kolagen. Dodatkowo warto zwrócić też uwagę na to czy w suplemencie zawarte są dodatkowe witaminy, które będą ułatwiały wchłanianie kolagenu do organizmu, np. kwas hialuronowy spajający włókna kolagenowe i kwas askorbinowy (witamina C).

Na rynku znajdziemy kolagen pod postacią tabletek bądź proszku do rozpuszczania. Możemy zastanowić się lub rozważyć razem z dietetykiem lub lekarzem sposób podawania kolagenu oraz częstotliwość suplementacji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko jest w najlepszym porządku i dzięki suplementacji pomagamy naszemu organizmowi, a nie szkodzimy jego prawidłowemu funkcjonowaniu.


3 komentarze:

  1. Świetny wpis i praktyczne rady. Teraz się dużo mówi o kolagenie i warto go poznać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Swego czasu łykalam kolagen w pigułkach, ale ok 2 miesiecy ,więc rożnicy nie zauważyłam po tak krótkim czasie ;-)

    OdpowiedzUsuń

Thanks for comment!

Dziękuję za każdy komentarz !